A A A
drukuj

Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia w 2018 roku?

Data publikacji: 2018.12.18 godz. 13:58
OCENA
5,0/5

W Polsce głęboko zakorzeniona jest tradycja obchodzenia rodzinnych świąt Bożego Narodzenia przy bogato zastawionym stole. Jednak zorganizowanie wigilii i świąt pociąga za sobą niemałe koszty. Ile Polacy w tym roku wydadzą na organizację świąt i na prezenty dla najbliższych?

Fot: Ile kosztuje zorganizowanie Świąt?

Około 1170 zł - tyle na organizację świąt Bożego Narodzenia łącznie z prezentami dla bliskich zamierza przeznaczyć statystyczny Polak w 2018 roku. To więcej o 6 proc. niż w latach ubiegłych. 

Ile wydadzą Polacy na święta?
Zgodnie z badaniem firmy Deloitte „Zakupy Świąteczne 2018”, prawie 75 proc. Polaków na początku grudnia zaczyna zakupy świąteczne - kupuje produkty spożywcze z długim terminem ważności, a zwłaszcza prezenty. Świąteczny budżet statystycznego Polaka w 2018 roku to 1170 zł, czyli 6 proc. więcej w porównaniu do lat ubiegłych. W dużej mierze wzrost planowanych wydatków związanych ze Świętami Bożego Narodzenia wynika z poprawy sytuacji na rynku pracy, spadku liczby osób bezrobotnych, a przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń. Zarabiamy więcej, a więc i więcej wydajemy.
Przeprowadzone na początku grudnia 2018 roku badanie SW Research zlecone przez Grupę KRUK wskazuje natomiast, że Polacy chcą wydać na organizację świąt:

  • między 200 a 500 zł - 34 proc. wskazań,
  • nie więcej niż 1000 zł - 25 proc. wskazań,
  • mniej niż 200 zł - 16 proc. wskazań.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Dla ponad 40 proc. Polaków wydatki świąteczne będą stanowić jedną czwartą ich miesięcznych dochodów, zaś dla niemal 16 proc - jedną trzecią. Tylko 3 proc. respondentów w przytaczanym badaniu deklarowało, że wyda niemal wszystkie swoje miesięczne przychody na organizację świąt. Duże kwoty Polacy przeznaczają na prezenty - 45 proc. ankietowanych powiedziało, że ich wydatki na ten cel będą kosztować od 100 do 300 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Polacy na tle innych krajów
Czy wydatki Polaków na prezenty i organizację świąt Bożego Narodzenia są wyjątkowo wysokie na tle innych krajów? Ferratum Barometr 2018 pokazuje, że meksykańskie gospodarstwo domowe wyda w tym roku na świąteczne upominki dla bliskich aż 48 proc. dochodów. W Polsce średnio rodzina wyda na ten sam cel 20 proc. swoich dochodów, co daje 9 miejsce w zestawieniu. 38 proc. dochodów wydadzą Brazylijczycy, a 25 proc. Rumunii. Więcej od Polaków na prezenty przeznaczą Hiszpanie, Kanadyjczycy, Chorwaci, Brytyjczycy i Bułgarzy.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »