A A A
drukuj

Jaki kredyt zaciągnąć na wykończenie mieszkania?

Data publikacji: 2019.08.30 godz. 11:09
OCENA
4,5/5

Niemal co drugi Polak (46 proc.) w 2018 roku wykonał prace remontowe w swoim domu lub mieszkaniu. Obejmowały one m.in. wykończenie ścian i sufitów - malowanie i szpachlowanie, układanie podłóg czy wymianę i układanie kafelków. Pomimo faktu, że większość z nas remont finansuje z własnych środków, często istnieje potrzeba pożyczenia pieniędzy na ten cel. Jaki kredyt można wówczas zaciągnąć?

Fot: Jak sfinansować remont domu?

Na wykończenie mieszkania można pożyczyć pieniądze od banku, ale trzeba dysponować wkładem własnym, odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią kredytowania w BIK. Można zaciągnąć m.in. kredyt lub pożyczkę hipoteczną na wykończenia lub kredyt gotówkowy w banku. 

Kredyt hipoteczny na remont
Wbrew powszechnemu przekonaniu, kredyt hipoteczny nie musi służyć wyłącznie sfinansowaniu zakupu nieruchomości mieszkalnej. Z powodzeniem można go zaciągnąć z myślą o remontowaniu swojego lokalu. Wykończenie mieszkania na kredyt hipoteczny wymaga przejścia przez dosyć długotrwałą procedurę, ale dzięki temu uzyskuje się kredyt ze stosunkowo niskimi ratami kapitałowo-odsetkowymi.
Wszystko przez to, że jest to kredyt zabezpieczony. Przy jego zaciąganiu konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości mieszkalnej. Kredytobiorca musi dysponować wkładem własnym w wysokości 20 proc. wartości inwestycji. Kredyt hipoteczny na remont to kredyt celowy, który musi być wykorzystany przez klienta w odpowiedni sposób.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w celu wykończenia mieszkania wymaga stworzenia kosztorysu prac, wraz z ich harmonogramem. To obowiązkowy załącznik do wniosku kredytowego. Bank może udzielić kredytu tylko na te elementy, które podwyższą wartość mieszkania i są dla niego nieodłączne. Z kredytu hipotecznego nie będą finansowane takie inwestycje wykończeniowe jak oświetlenie czy zakup mebli. Jest on zwykle wypłacany w transzach, po zakończeniu każdego etapu inwestycji. Kredytobiorca musi potwierdzić realizację wykończenia, składając zwykle do banku odpowiednie zdjęcia.

Pożyczka hipoteczna na wykończenie
Alternatywą względem kredytu hipotecznego na remont jest pożyczka, również z zabezpieczeniem hipotecznym. Dzięki temu, że nie jest ona kredytem, może być wykorzystana na dowolne cele, w tym także na zakup mebli. Warto rozważyć tę opcję, choć zwykle pociąga za sobą wyższe koszty niż celowy kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy ze swobodą wyboru
Jeśli nie chcemy być ograniczani przez bank w związku z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu, ale też nie mamy ochoty obciążać hipotekę naszej nieruchomości, wówczas można skorzystać z kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na wykończenie mieszkania.
Charakteryzuje go to, że jest kredytem niezabezpieczonym, o dowolnym przeznaczeniu. Banku nie trzeba informować, na co chcemy go wykorzystać. Brak zabezpieczenia powoduje przy tym, że kredyt gotówkowy będzie miał wyższe oprocentowanie od kredytu hipotecznego.
Sprawdź aktualne oferty kredytów gotówkowych w porównywarce eBroker.pl »

Co wybrać?
Kredyt czy pożyczka hipoteczna, a może kredyt gotówkowy? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Jeśli nie mamy sprecyzowanych planów remontowych albo chcemy kupić także wyposażenie mieszkania, lepiej sprawdzi się pożyczka hipoteczna lub kredyt gotówkowy, niż kredyt hipoteczny. Ten ostatni przyda się, jeśli remont jest szeroko zakrojony i będziemy potrzebować wyższych środków finansowych na ten cel.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus