A A A
drukuj

Jakie są rodzaje kart kredytowych?

Data publikacji: 2019.11.06 godz. 15:07
OCENA
5.0/5

Karta kredytowa, czyli popularna kredytówka, jest kartą, którą bank wydaje dla klienta w ramach udzielanego kredytu. Staje się narzędziem umożliwiającym dysponowanie środkami finansowymi pożyczonymi przez bank i postawionymi w dyspozycji kredytobiorcy. Karty kredytowe można podzielić na kilka różnych kategorii, biorąc pod uwagę ich odmienne parametry.

Fot: Rodzaje kart kredytowych.

Karty kredytowe partnerskie, standardowe, affinity i premium - to tylko jedne z wielu rodzajów kart kredytowych, które wydawane są dla klientów przez banki, ale emitują je organizacje płatnicze jak Visa czy Mastercard. 

Wydawca karty
Karty kredytowe klienci otrzymują od różnych banków, ale nie one są ich emitentami. Zasadniczo karty kredytowe wydawane są przez dwie główne organizacje płatnicze, jakimi są Visa i Mastercard. Wystawcami są zaś banki.
Pod tym względem można też karty podzielić na trzy grupy:

  • karty kredytowe standardowe,
  • karty kredytowe affinity,
  • karty kredytowe partnerskie.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Do grona standardowych kart kredytowych zalicza się większość kart kredytowych, które dają klientom możliwość użycia ich w typowy, właściwy dla nich sposób.
Karty kredytowe affinity są wydawane przez banki, ale najczęściej z organizacjami typu non-profit, a część przychodów pobieranych przez banki z tytułu wykorzystywania ich przez klientów jest przekazywane jako wsparcie dla danej organizacji.
Są również kredytówki partnerskie, wydawane we współpracy z inną firmą. Posiadacz takiej karty nie tylko korzysta za jej pośrednictwem z limitu kredytowego, ale również karta daje mu możliwość uzyskania pewnych profitów z tytułu uczestnictwa w programach partnerskich i lojalnościowych, np. do uzyskania zniżek.

Karty premium
Szczególną kategorią kart standardowych kredytowych są karty premium, które dają więcej przywilejów posiadaczom. Zalicza się do nich karty złote, platynowe czy czarne. O tym, jaką kartę bank przyzna klientowi, decyduje stan konta. Jeśli klient dysponuje wysokimi wpływami na konto, może liczyć na wydanie złotej czy platynowej karty kredytowej. Natomiast karta czarna na ogół w bankach zarezerwowana jest dla najbardziej zamożnych klientów i świadczy o prestiżu posiadacza.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »