A A A
drukuj

Kredyt odnawialny i debet w koncie – czym się różnią?

Data publikacji: 2018.07.10 godz. 12:04
OCENA
5.0/5

Jak szybko pozyskać kredyt z banku? Zabezpieczyć się na wszelką ewentualność i wcześniej, zanim życie nas zaskoczy, postarać się o udzielenie finansowania w postaci kredytu odnawialnego lub debetu w rachunku? Oba produkty pozwalają w sytuacji nagłej skorzystać z pieniędzy banku. Czym się różnią? A może to te same produkty pod inną nazwą?

Fot: Czym się różni kredyt odnawialny od debetu w koncie?

Kredyt odnawialny udzielany jest w koncie klienta w tym samym banku, po podpisaniu umowy kredytowej i opłaceniu prowizji, zaś debet może być udostępniony nawet po rozmowie z doradcą przez telefon. Oba produkty pozwalają szybko uzyskać pieniądze z banku, z dowolnym przeznaczeniem. 

Debet w koncie a kredyt odnawialny
Wbrew powszechnemu przekonaniu, debet w koncie i kredyt odnawialny są dwoma odrębnymi produktami kredytowymi, które udostępniają dla swoich klientów banki, po przeprowadzeniu weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej. Choć produkty te mogą spełniać te same funkcje - stanowić poduszkę finansową na każdą ewentualność, na dowolny cel, to jednak występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice.
Cechą tożsamą dla obu produktów jest to, że kredyt odnawialny i debet spłacają się automatycznie, przy każdej wpłacie na konto klienta - kredytobiorcy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Rozróżnienie debetu i kredytu odnawialnego
Przy ubieganiu się o udzielenie kredytu odnawialnego klient musi podpisać umowę kredytową z bankiem, choć formalności są tutaj znacznie uproszczone, przynajmniej w porównaniu z ubieganiem się o kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy lub hipoteczny. Najczęściej za udzielenie kredytu odnawialnego trzeba zapłacić bankowi prowizję, podczas gdy debet przyznawany jest z reguły bezpłatnie i bez podpisywania kolejnej umowy.
O debet można wnioskować w banku, w którym klient ma rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Proces uzyskania debetu wymaga dopełnienia minimum formalności - zwykle wystarczy zadzwonić lub kliknąć odpowiednią opcję w bankowości elektronicznej.
Kredyt odnawialny to inaczej linia kredytowa i pozwala ona na większe zadłużenie niż debet - ten umożliwia pożyczenie od banku tylko niewielkiej kwoty - kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Linia kredytowa może zaś opiewać na kwotę wielokrotnie wyższą. Okres spłaty debetu w koncie jest krótszy i wynosi na ogół 30 dni, natomiast kredyt odnawialny możemy spłacać nawet przez rok, z możliwością przedłużenia okresu spłaty na kolejne 12 miesięcy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kiedy skorzystać z debetu, a kiedy z kredytu odnawialnego?
Jeśli potrzebujemy stosunkowo niewielkiej pożyczki i będziemy ją w stanie szybko spłacić, debet w koncie będzie dobrym rozwiązaniem. Uzyskamy go szybko, o ile nasza historia kredytowania czy współpracy z danym bankiem jest pozytywna. Natomiast kredyt odnawialny w koncie będzie odpowiednią propozycją dla klientów banków, którzy potrzebują większej gotówki i chcą spłacać zadłużenie z bieżących dochodów przez co najmniej kilka miesięcy. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »