A A A
drukuj

Kto nie ma szans na kredyt hipoteczny?

Data publikacji: 2018.06.15 godz. 10:25
OCENA
5.0/5

Dla wielu osób kupujących mieszkania lub domy jedynym sposobem na sfinansowanie takiej transakcji jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku, z wieloletnim okresem spłaty. Nie każdy jednak klient składający do banku wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego ma rzeczywiście realne szanse na jego uzyskanie. Wszystko zależy od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej.

Fot: Kredyt hipoteczny nie dla każdego.

Kredytu hipotecznego nie otrzymają osoby, mające złą historię kredytowania w BIK, niewystarczająco wysoką zdolność kredytową, albo też niedysponujące wymaganym wkładem własnym na kredyt

Skrupulatna ocena potencjalnego pożyczkobiorcy
Banki bardzo skrupulatnie badają i analizują wiele czynników dotyczących wnioskującego o kredyt hipoteczny. Wszystko to związane jest z nakładanymi na nie przez Komisję Nadzoru Finansowego wymogami dbania o dobrą jakość portfela kredytowego.
Podstawą udzielenia kredytu hipotecznego jest posiadanie przez potencjalnego kredytobiorcę zdolności kredytowej. Wpływ na nią ma wysokość zarobków, choć oprócz tego liczy się źródło dochodów, ich stałość, jak i wysokość ponoszonych wydatków. Zdolność kredytowa jest rozumiana bowiem jako prognozowana zdolność do terminowej spłaty kredytu, wraz z należnymi bankowi odsetkami.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Na ocenę owej zdolności wpływ mają takie czynniki jak długość okresu kredytowania oraz zastosowanie raty malejącej lub równej w okresie spłaty zobowiązania. Kredytu nie otrzymają osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Obecnie wkład ten wynosi 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości, choć 10 proc. wkładu może być zastąpione przez akceptowalne przez bank zabezpieczenia spłaty, np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Wiek też istotny
Zgodnie z Rekomendacją S KNF przy ustalaniu długości okresu kredytowania klienta detalicznego bank powinien uwzględnić zdolność do kreowania dochodów w całym okresie trwania umowy. Musi też zwrócić szczególną uwagę na okres, w którym najprawdopodobniej kredytobiorca osiągnie wiek emerytalny. Wiek wnioskodawcy ma więc duże znaczenie. Musi on być pełnoletni, ale modelowym kredytobiorcą będzie osoba młoda, o stabilnej sytuacji finansowej, w wieku 30-35 lat. Osoby starsze są traktowane z dużo większym dystansem, a banki zastrzegają, że kredytobiorca przy planowanej spłacie ostatniej raty kredytu nie powinien być starszy niż 75-80 lat.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Dobra historia kredytowania
Na kredyt hipoteczny w banku nie może liczyć osoba o złej historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w BIK. Bank nie udzieli finansowania osobie, która w przeszłości lub obecnie nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań terminowo.
Dla banku bardziej wiarygodnym klientem jest osoba, która nie posiada żadnej historii w BIK, niż historię złą. Preferowani są zaś klienci, którzy mają dobre zapisy w historii kredytowania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »