A A A
drukuj

Najtańsze kredyty w historii w Polsce

Data publikacji: 2020.12.21 godz. 15:46
OCENA
5.0/5

Eksperci rynku mieszkaniowego i kredytowego w Polsce oceniają, że tak tanich kredytów hipotecznych nie było jeszcze w historii. Dlatego opłaca się właśnie teraz zaciągnąć zobowiązanie i kupić mieszkanie lub dom.

Fot: Pieniądze

Rekordowo niskie główne stopy procentowe NBP spowodowały, że mamy dziś najtańsze kredyty hipoteczne w historii. Przeciętne oprocentowanie zobowiązania spadło poniżej 3 proc. w skali roku. 

Zaskakująco tanie kredyty
Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie spowodowała wiele zmian gospodarczych. Chcąc pobudzić konsumpcję i wesprzeć gospodarkę kraju, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie głównych stóp procentowych w 2020 roku do rekordowo niskich poziomów. Wystarczy powiedzieć przy tym, że główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi zaledwie 0,10 proc. W związku z tym sukcesywnie malało oprocentowanie kredytów. Kredyty hipoteczne udzielone w październiku miały średnie oprocentowanie na poziomie niecałych 3 proc., podczas gdy w lutym 2020 roku i przed rokiem wynosiło ono 4,4 proc. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) kredytów także zmalała z poziomu 4,8 proc. do 3,3 proc.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Można spodziewać się, że mniej więcej przez 2-3 lata nie zmieni się w sposób radykalny wysokość głównych stóp procentowych w Polsce, co oznacza, że tanie kredyty pozostaną na rynku na dłużej.
Tym samym można śmiało wysnuć wniosek, że na rynku obserwuje się najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych, a to kusi klientów wahających się, czy podjąć decyzję o zainwestowaniu w nieruchomości i zaciągnięciu kredytu. Warto podkreślić też, że w okresie niepewności spowodowanej pandemią, lokata kapitału w formie nieruchomości jest bardzo atrakcyjna.

Rekordowe wyniki sprzedaży
Z uwagi na fakt, że kredyty hipoteczne w Polsce są rekordowo tanie, coraz więcej klientów zgłasza się z wnioskiem do banku o ich udzielenie. W wyniku tego, jak podaje Narodowy Bank Polski, w październiku 2020 roku polskie banki udzielił kredytów na kwotę 5,7 mld zł, a to najwyższa wartość od kiedy bank centralny publikuje te dane.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Biuro Informacji Kredytowej studzi jednak nastroje i wskazuje, że pod względem liczby udzielonych kredytów, jest ich obecnie mniej niż przed rokiem. Skąd ta różnica? Wynika ona z tego, że średnia kwota udzielonych w październiku zobowiązań wyniosła niemal 300 000 zł. Mieszkania kupują dziś najczęściej osoby o dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »