A A A
drukuj

Oprocentowanie kredytu hipotecznego – zmienne czy stałe?

Data publikacji: 2019.07.29 godz. 13:00
OCENA
5.0/5

Przy korzystaniu z oferty kredytu hipotecznego kredytobiorca powinien wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii, zanim zdecyduje się na podpisanie umowy kredytowej. Jedną z nich jest oprocentowanie i nie chodzi tu tylko o jego ostateczną wysokość, ale i typ. Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być bowiem dwojakie: stałe lub zmienne. Na jakie lepiej się zdecydować?

Fot: Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty ze stałym oprocentowaniem mają znaną z góry wysokość rat kapitałowo-odsetkowych, niezmienną wobec zmian głównych stóp procentowych na rynku. Natomiast kredyty ze zmiennym oprocentowaniem mają koszty zależne od sytuacji w krajowej gospodarce i ich raty podlegają wahaniom okresowym - na plus lub na minus dla kredytobiorcy. 

Ryzyko zmiennej stopy procentowej
Rekordowo niskie stopy procentowe panujące w Polsce od miesięcy powodują, że oprocentowanie kredytów w naszym kraju jest obecnie bardzo korzystne. Nie inaczej wygląda to w grupie kredytów hipotecznych. Oprocentowanie rzędu kilku procent w skali roku jest kuszące i pozwala na pozyskanie środków finansowych np. na zakup mieszkania lub domu tak naprawdę niewielkim kosztem.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kredytobiorcy muszą jednak mieć na uwadze ryzyko zmiennej stopy procentowej, przy czym większość kredytów hipotecznych właśnie taką stopą się charakteryzuje. Należy informować klientów w sposób wystarczający, z jakim ryzykiem wiążę się zmienna stopa procentowa. Jeśli dojdzie do zmian w polskiej gospodarce i wzrostu głównych stóp procentowych, automatycznie wzrosną koszty zaciąganych kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową.

Stała rata pożądana
Niewiele banków w Polsce jest skłonnych do udzielenia kredytu hipotecznego ze stałą stopą oprocentowania, przy którym wysokość raty kapitałowo-odsetkowej jest z góry znana. Takich ofert jest bardzo mało. Najczęściej banki są skłonne na wniosek klienta na czasową zmianę oprocentowania zmiennego na oprocentowanie stałe. Na przykład w PKO Banku Polskim czy w ING Banku Śląskim można dokonać takiej zmiany na 5 lat okresu kredytowania. Po tym czasie kredyt przekształca się na zobowiązanie oprocentowane według zmiennej stopy oprocentowania opartej o stopę z rynku międzybankowego (WIBOR).

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Dzięki stałemu oprocentowaniu kredytobiorca od razu wie, jak wysoką ratę będzie płacił do banku w okresie kredytowania. Największą zaletą stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego jest jednak to, że jeśli stopy rynkowe wzrosną, to nie wpłynie to w najmniejszym stopniu na wysokość spłacanej raty kredytu. Analogicznie, jeśli stop rynkowe zostaną obniżone, kredytobiorca nie będzie korzystał na takiej sytuacji, a jego rata pozostanie taka sama.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »