A A A
drukuj

Wyciek danych PESEL - jak się bronić przed konsekwencjami?

Data publikacji: 2016.09.02 godz. 14:31

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.0/5

Po niedawnych doniesieniach o rzekomym wycieku danych z rejestru PESEL, wielu Polaków przestraszyło się możliwości wyłudzenia kredytu na ich dane. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji, można obniżyć prawie do zera!

Fot: Jak chronić się przed wyciekiem danych osobowych?

Niedawna informacja o wycieku danych z bazy PESEL, dosłownie zelektryzowała Polaków i spowodowała liczne oskarżenia pod adresem władz. Trudno się temu dziwić, gdyż media informowały, że problem może dotyczyć nawet 30% - 50% dorosłych rodaków. Na szczęście, fakty okazały się mniej dramatyczne. W rzeczywistości nie doszło do żadnego wycieku danych, a winne całego zamieszania są duże kancelarie komornicze, które w nocy pobierały duże ilości danych o dłużnikach. Opisywana sytuacja uświadomiła wielu osobom, że ryzyko wyłudzenia kredytu lub pożyczki, przy pomocy ich danych osobowych, jest zupełnie realne. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym prawdopodobieństwo takiego przestępstwa można obniżyć praktycznie do zera.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Troska o swoje dane i dowody tożsamości to podstawowa kwestia …
Najnowsze dane z raportu InfoDOK wskazują, że od kwietnia do czerwca 2016 r. udaremniono 1529 wyłudzeń kredytu na kwotę wynoszącą prawie 82 miliony złotych. Dość zbliżone wyniki, notuje się w każdym kwartale. Przeciętny obywatel nie ma wpływu na aktywność przestępców oraz bezpieczeństwo informacji przechowywanych przez banki i urzędy, ale może zachowywać wszystkie wymagane środki ostrożności.
Najważniejszą zasadą jest troska o własne dane osobowe. Każdy posiadacz dowodu osobistego oraz innych dokumentów tożsamości (np. paszportu lub prawa jazdy), powinien regularnie sprawdzać, czy wspomniane dokumenty nadal znajdują się w portfelu. Po zgubieniu lub utracie ważnych dokumentów, trzeba je niezwłocznie zastrzec. Zastrzeżenie dokumentów jest możliwe w placówce banku, z którego korzysta pechowa osoba. Polacy nieposiadający konta, powinni udać się do jednego z banków przyjmujących zgłoszenia od wszystkich osób (np. PKO BP, Getin Banku, Eurobanku i BPS). Bezpłatne zastrzeżenie dokumentów jest możliwe także poprzez konto online w systemie Biura Informacji Kredytowej. Po przekazaniu informacji o utracie dokumentów do ogólnokrajowego systemu Dokumenty Zastrzeżone, trzeba powiadomić Policję (o ile doszło do przestępstwa – np. kradzieży portfela) oraz lokalny urząd gminy lub konsulat. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o nowe dokumenty (np. dowód osobisty).
Trzeba zdawać sobie sprawę, że kradzież dokumentów nie jest jedynym sposobem na pozyskanie danych służących do wyłudzenia kredytu. W związku z powyższym, każdy dorosły Polak powinien:

  • Unikać pozostawiania swojego dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy w ramach tzw. zastawu. Takie rozwiązanie praktykowane np. przez wypożyczalnie sprzętu sportowego, jest zupełnie bezprawne i nieuzasadnione przez przepisy.
  • Dokładnie niszczyć przed wyrzuceniem do kosza, wszystkie dokumenty zawierające poufne dane osobowe.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Internauci dodatkowo muszą pamiętać o: regularnej aktualizacji oprogramowania antywirusowego, unikaniu programów niewiadomego pochodzenia (np. łamiących zabezpieczenia antypirackie) oraz starannym szyfrowaniu plików zawierających poufne informacje.
Przeczytaj, kiedy bank odpowiada za transakcje wykonane skradzioną kartą płatniczą »

Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed hakerami, podczas korzystania z bankowości internetowej »

Powiadomienia z BIK-u lub BIG-u są dodatkowym zabezpieczeniem
Osoby szukające dodatkowego zabezpieczenia przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki, powinny zainteresować się ofertą specjalnych alertów. Taka usługa jest oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej (alerty SMS/e-mail), Krajowy Rejestr Długów BIG (alerty SMS/e-mail) oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG (alerty e-mail). Klienci wymienionych instytucji, po aktywowaniu dodatkowej funkcjonalności na portalu, otrzymają powiadomienie za każdym razem, gdy bank, SKOK lub firma pożyczkowa, będzie pytać o ich dane osobowe w celu sprawdzenia historii kredytowej. Taki system powiadomień, pozwala na łatwe wykrycie prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki.
Usługi dotyczące alertów kredytowych, w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Biuro Informacji Kredytowej, w odpowiedzi na doniesienia o rzekomym wycieku danych z bazy PESEL, oferuje roczny pakiet bezpłatnych alertów jako dodatek do darmowego Konta Podstawowego (patrz poniższe zestawienie). Opisywana promocja BIK-u, trwa do końca września 2016 r. Po jej zakończeniu, usługa alertów prawdopodobnie będzie miała wcześniejszą cenę (19 zł rocznie w Koncie Podstawowym). 

Koszty monitoringu zapobiegającego wyłudzeniom kredytów
Nazwa instytucji monitorującej Koszt usługi związanej z monitoringiem zapytań kredytowych
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
Zarejestuj się za darmo »
Do 30 września 2016 r. można za darmo otrzymać roczną usługę Alerty BIK (SMS/e-mail) jako dodatek do darmowego Konta Podstawowego.
Standardowy koszt włączenia Alertów BIK w Koncie Podstawowym to 19 zł/rok. Alerty zostały wliczone w cenę Konta Premium (opłata 79 zł/rok). Alerty są też dostępne za darmo w ramach bezpłatnego Konta Próbnego (na 60 dni).Posiadacz usługi Alerty BIK, otrzyma też powiadomienie SMS/e-mail informujące o nieterminowej spłacie kredytu lub pożyczki i pogorszeniu się historii kredytowej. Zarejestruj się w BIK »
Krajowy Rejestr Długów BIG Brak opłat przez pierwsze 12 miesięcy za alerty SMS/e-mail
(klient przez pierwszy rok może za darmo korzystać z całego konta i dodatkowo pobierać raporty bez limitu).
Rejestr Dłużników ERIF BIG Opłata wynosi 12 zł za rok aktywacji alertów e-mail
(po zakupieniu usługi monitoringu, klient dodatkowo może sprawdzać raporty na swój temat bez żadnych limitów).

Na uwagę zasługują także propozycje KRD BIG oraz ERIF BIG. Pierwsze z tych biur informacji gospodarczej, przez rok nie pobiera opłat za konto z usługą darmowych alertów i możliwością częstego sprawdzania swoich danych. Rejestr Dłużników ERIF BIG nalicza 12 zł rocznie za aktywację alertów, a osoba wybierająca tę ofertę zyskuje również możliwość nielimitowanego sprawdzania swojej historii kredytowej i zapytań wysyłanych przez różne instytucje (np. banki).
Zobacz, jak możesz zupełnie bezpłatnie sprawdzić swoją historię kredytową »

Kredyty hipoteczne z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »