A A A
drukuj

Debet na koncie a linia kredytowa - podobieństwa i różnice

Data publikacji: 2020.08.10 godz. 15:50
OCENA
4.5/5

W momencie, gdy kończą się środki własne na koncie osobistym klienta, nie jest powiedziane, że tym samym nie może on już płacić za zakupy w sklepach i punktach usługowych, albo dokonywać innego rodzaju płatności za pomocą swojego rachunku. W wielu przypadkach skorzysta z pieniędzy banku w ramach salda debetowego lub linii kredytowej. Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy tymi produktami?

Fot: Karta kredytowa a debet na koncie.

Linia kredytowa daje możliwość skorzystania z większego limitu środków kredytowych, a debet jest znacznie niższy, za to udzielany najczęściej bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez właściciela konta osobistego, z którym oba te produkty są ściśle powiązane. 

Kredytowanie bankowe powiązane z kontem osobistym
Debet lub saldo debetowe jest pulą pieniędzy, która dopisana zostaje do rachunku klienta w banku na jego wniosek. Środki pozostają do jego dyspozycji po tym, jak spożytkuje saldo własne konta. Limit zadłużenia zwykle nie jest wysoki – od kilkuset do co najwyżej kilka tysięcy złotych.
Jednocześnie z kontem bankowym powiązany jest i inny produkt kredytowy, jakim jest linia kredytowa, czyli inaczej kredyt odnawialny w koncie. W tym przypadku także bank daje klientowi dostęp do dodatkowych pieniędzy na koncie, ale jednocześnie pozwala na zaciągnięcie kredytu w wyższym wymiarze. Środki z kredytu odnawialnego można przeznaczyć na dowolne cele, ale tylko w granicach limitu, jaki zostanie ustalony w umowie z bankiem.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Różnice pomiędzy debetem a linią kredytową
Z opisu linii kredytowej i salda debetowego nie wyłaniają się kategoryczne różnice. Raczej należy stwierdzić, że produkty te są podobne względem siebie. W obu można pożyczyć od banku pieniądze, a produkt kredytowy jest powiązany ściśle z kontem. Jednak są pewne różnice pomiędzy nimi dotyczące:

  • Kwoty uzyskanych od banku środków – debet umożliwia zadłużenie się na niewielkie kwoty, z kolei linia kredytowa może być liczona w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych.
  • Koszty – przyznanie debetu może być w banku bezpłatne, a za uzyskanie linii kredytowej w koncie klient musi zapłacić prowizję za przystąpienie do zobowiązania.
  • Czas spłaty długu – na spłatę debetu klient najczęściej ma 30 dni, natomiast kredyt odnawialny zawierany jest na 12 miesięcy i przez ten czas można go spłacać w dowolny sposób, nawet z możliwością przedłużenia tego terminu na kolejny rok.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Podobne są zasady spłaty długu – debetu i linii kredytowej. Każde wpływy na konto, niekoniecznie z tytułu wynagrodzenia z pracy zawodowej, powodują zmniejszenie się zadłużenia wobec banku, co wyklucza klasyczną spłatę za pomocą rat kapitałowo-odsetkowych.
Zarówno w przypadku debetu, jaki i linii kredytowej, ostateczna wysokość limitu ustalonego przez bank dla takiego produktu kredytowego, wynika z indywidualnej oceny zdolności kredytowej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »