A A A
drukuj

Jak bezpieczenie korzystać z karty kredytowej?

Data publikacji: 2018.04.09 godz. 13:26
OCENA
5.0/5

Karta kredytowa pozwala na wygodne dokonywanie transakcji bezgotówkowych bez konieczności używania własnych środków finansowych. Jak z niej korzystać, aby opłaty związane z jej posiadaniem i aktywnym wykorzystywaniem były jak najniższe?

Fot: Karta kredytowa - jak z niej bezpiecznie korzystać?

W awaryjnych sytuacjach posiadanie karty kredytowej może być bardzo korzystne, ponieważ natychmiast można skorzystać z limitu kredytowego w banku. Trzeba zawsze pamiętać jedynie o spłacie całości długu w okresie kredytowania, tzw. okresie bezodsetkowym. 

Polacy przekonali się do kart kredytowych
Z badania przeprowadzonego przez MasterCard wynika, że z kart kredytowych korzysta ponad 60 proc. Polaków. To dowodzi, że przekonaliśmy się do tzw. kredytówek i coraz częściej po nie sięgamy. Nie brakuje też przeciwników takiej formy zapożyczania się w bankach, którzy wskazują, że karty kredytowe są horrendalnie drogie i potrafią wciągnąć klienta w spiralę zadłużenia.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Co powinniśmy wiedzieć o kartach kredytowych?
Karta kredytowa jest produktem pozwalającym na korzystanie z pieniędzy banku, w ramach udostępnionego limitu. Klient, zanim otrzyma kredytówkę, będzie musiał przejść przez proces kredytowy, w ramach którego bank będzie badał jego zdolność i wiarygodność kredytową, tak jak przy każdym innym kredycie.
Tylko z pozoru karta kredytowa i debetowa są do siebie podobne. Najważniejsza różnica jest taka, że pierwsza pozwala na korzystanie z pieniędzy banku, a druga wyłącznie z własnych środków finansowych, zgromadzonych na rachunku bankowym. Przy karcie kredytowej wykorzystanie pieniędzy z limitu spowoduje realne zaciągnięcie długu, który będzie trzeba spłacić w odpowiednim terminie.

Jak korzystać z kredytówki bez zbędnych kosztów?
Klienci banków, którzy mają pewną wiedzę dotyczącą kredytowania za pośrednictwem kart kredytowych, wiedzą jak pożyczać w ten sposób pieniądze od banku, ale nie płacić wysokich odsetek od zaciągniętego zobowiązania. Jest to możliwe dzięki tzw. okresowi bezodsetkowemu.
Okres ten przyznawany jest do kart kredytowych i jest największą zaletą kredytówki. Jeśli klient korzystający z plastikowego pieniądza będzie zawsze spłacał swój dług wobec banku w okresie bezodsetkowym, nie zapłaci nawet złotówki odsetek.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Bank nie nalicza od razu odsetek od zaciągniętego na karcie kredytu, ale rozlicza wszystkie wykonywane kartą kredytową transakcje w ramach okresu rozliczeniowego. Po tym czasie bank wysyła klientowi zestawienie, z którego dowie się on, ile pieniędzy z karty kredytowej wydał i jaka jest minimalna kwota spłaty zadłużenia. Okres rozliczeniowy i okres następujący po nim, który przeznaczony jest na jego spłatę bez odsetek, nazywa się okresem kredytowania lub bezodsetkowym. Łącznie może on trwać np. 56 dni i więcej. Aby skorzystać z okresu bezodsetkowego, klient musi spłacić cały dług, nie zaś tylko minimalną kwotę wskazaną przez bank.
Jeśli okres kredytowania zostanie przekroczony, a na „koncie” kredytówki pozostanie dług, bank naliczy odsetki od takiej kwoty od dnia wykonania transakcji, nie zaś od daty wystawienia wyciągu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus