A A A
drukuj

Jakie są wymagania banku przy ubieganiu się o kartę kredytową?

Data publikacji: 2019.02.21 godz. 10:18
OCENA
5,0/5

Karta kredytowa jest narzędziem pozwalającym na korzystanie z pieniędzy banku, do wysokości uzyskanego limitu kredytowego, przy okazji płacenia za zakupy lub usługi. Jakie wymagania powinien spełnić klient, aby uzyskać kartę kredytową?

Fot: Kto dostanie kartę kredytową od banku?

Posiadanie zdolności kredytowej w odpowiedniej wysokości oraz dobrej historii kredytowania to konieczność, aby klient mógł liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kartę kredytową w banku. 

Wymagania kredytodawców
Przy uzyskiwaniu karty kredytowej trzeba właściwie dopełnić takich samych formalności jak w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy. Prawdziwe jest stwierdzenie, że kredyt w karcie kredytowej jest w istocie rodzajem kredytu lub pożyczki gotówkowej.
W zależności od banku, który wydaje kartę kredytową swojemu klientowi, wymagania w tym zakresie mogą być nieco inne. Niemniej zawsze klient ubiegający się o taką kartę musi charakteryzować się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz mieć dobrą historię kredytowania w bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK).
Przy ocenie wniosku o kredyt na karcie banki biorą pod uwagę:

  • obecny dochód netto klienta,
  • długość zatrudnienia,
  • źródło pozyskiwanych dochodów,
  • historię kredytowania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Łatwiej w wielu przypadkach otrzymać kartę kredytową w banku, w którym klient ma już swoje konto osobiste i dotychczas współpraca z instytucją bankową układała się bardzo dobrze.

Korzyści wynikające z karty kredytowej
Karta kredytowa nadal pozostaje mniej popularnym narzędziem płatniczym niż karta debetowa wydawana do konta bankowego, ale Polacy coraz częściej sięgają po wygodny kredyt na karcie. Na wzrost popularności kart kredytowych w ostatnim czasie wpływa również to, że oprocentowanie kredytu na karcie nie musi być wysokie - może ono wynosić maksymalnie, tyle co 4-krotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, czyli 10 proc. w skali roku obecnie (styczeń 2019 roku).
Z karty kredytowej można korzystać niemal bezpłatnie, wystarczy spłacać zadłużenie w okresie bezodsetkowym, który składa się z okresu rozliczeniowego (30 dniowego) oraz okresu przeznaczonego na spłatę zadłużenia - około 26-27 dni. Łącznie więc klient może korzystać z pieniędzy banku przez ponad 50 dni bez narażania się na naliczenie z tego tytułu jakichkolwiek odsetek.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Trzeba przy tym pamiętać, że spłata musi dotyczyć całej pożyczonej kwoty, aby bank nie naliczył żadnych odsetek. W takich przypadkach klient będzie ponosił jedynie opłatę za utrzymanie karty kredytowej. Często można uniknąć jej dzięki wykonywaniu co najmniej kilku płatności bezgotówkowych kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych lub w punktach usługowych.

Komentarze

comments powered by Disqus