A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak walczyć z wysokimi rachunkami za ogrzewanie?

Data publikacji: 2018.03.13 godz. 09:44

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Wiele osób skarży się na konieczność sporej dopłaty po zakończeniu sezonu grzewczego. Na szczęście można sprawdzić i zakwestionować sposób rozliczania kosztów ogrzewania przez administratora budynku.

Fot: Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie w sezonie zimowym?

Jeszcze niedawno mona było powiedzieć, że kończąca się zima (2017/2018) jest łaskawa dla właścicieli domów i mieszkań. Stosunkowo wysokie temperatury pozytywnie wpływały na koszty ogrzewania. Niestety pod koniec lutego zima przypomniała o sobie poprzez wysokie mrozy. Właśnie dlatego wiele osób z niepokojem myśli o rozliczeniu kosztów ogrzewania po sezonie grzewczym. W mediach co pewien czas pojawiają się informacje o przypadkach bardzo wysokich dopłat za ogrzewanie (wynoszących np. 2000 zł - 3000 zł). W naszym kolejnym artykule z cyklu „Poznaj swoje prawa” radzimy, co właściciel mieszkania powinien zrobić w razie otrzymania bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie. Tłumaczymy również, jakie zasady rozliczeń ciepła w budynku wielolokalowym obecnie są dopuszczalne przez przepisy.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Ciepło można rozliczać przez mierniki, podzielniki lub metraż
Warto wiedzieć, że ogólne zasady rozliczania kosztów ogrzewania lokali, zostały określone przez ustawę prawo energetyczne (Dz. U. 1997 nr 54 poz. 348). Wspomniany akt prawny wskazuje, że „grzewcze” opłaty dla właścicieli lub użytkowników lokali, powinny być ustalane w sposób zapewniający pokrycie wyłącznie kosztów zakupu ciepła z miejskiej sieci albo kosztów zakupu nośnika energii potrzebnego do ogrzewania (najczęściej gazu). Poprzez opłaty za ogrzewanie, podmiot administrujący budynkiem (np. gmina, spółdzielnia, TBS albo wspólnota mieszkaniowa), nie może finansować dodatkowych kosztów związanych z działaniem systemu grzewczego. Wydatki dotyczące np. wymiany części instalacji grzewczej albo zakupu nowego kotła gazowego, muszą być pokrywane z funduszu remontowego. Opłata za ogrzewanie powinna w jak najbardziej dokładny sposób odzwierciedlać koszt ciepła zużytego do ogrzewania lokali oraz części wspólnych (np. korytarzy).
Zgodnie z ustawą prawo energetyczne, podmiot zarządzający budynkiem wielomieszkaniowym lub właściciel takiego budynku (odbiorca kupowanego ciepła albo gazu), powinien samodzielnie wybrać sposób rozliczania zużycia ciepła. Wybrana metoda rozliczeń dotyczących kosztów ogrzewania, powinna: promować oszczędność ciepła, zapewniać dokładny oraz rzeczywisty podział obciążeń finansowych (m.in. poprzez uwzględnienie położenia lokalu w bryle budynku) i gwarantować właściwe warunki eksploatacji budynku (w zakresie temperatury oraz wentylacji). Właściciel budynku wielomieszkaniowego albo podmiot nim zarządzający, zgodnie z ustawą prawo energetyczne, ma do wyboru następujące metody rozliczania kosztów zużytego ciepła:

  • poprzez wskazania ciepłomierzy
  • na podstawie powierzchni lub kubatury lokali
  • na podstawie „urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych” (tzw. podzielników ciepła)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Najlepszym rozwiązaniem jest ostateczne rozliczenie zużycia ciepła na podstawie wskazań ciepłomierzy (skorygowanych później przy uwzględnieniu np. położenia lokalu i przenikania ciepła między lokalami). Niestety ciepłomierze są montowane głównie w nowszych budynkach i wymagają ogrzewania całego lokalu z jednego pionu grzewczego.

W starszych budynkach znacznie częściej stosowane są ostateczne rozliczenia kosztów ogrzewania lokali na podstawie metrażu i/lub wskazań podzielników. Mowa o ostatecznym rozliczeniu kosztów po sezonie grzewczym, a nie obliczeniach służących do ustalania miesięcznych zaliczek na poczet centralnego ogrzewania (uzależnionych od metrażu mieszkania). Warto dodać, że zarządcy budynków czasem wykorzystują metodę mieszaną rozliczeń, która np. w 60% bierze pod uwagę wskazania podzielników, a w pozostałym zakresie uwzględnia metraż lokalu. Jeżeli natomiast chodzi o koszty ogrzewania części wspólnych (np. korytarzy) w nowszych i starszych budynkach, to reguła jest podział łącznej kwoty w relacji do powierzchni mieszkań.
Przejdź na drugą stronę, poznaj zasady obliczeń kosztów ogrzewania
i dowiedz się jak zaoszczędzić na wydatkach za ogrzewanie »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »