A A A
drukuj

Co wybrać: kartę kredytową czy kredyt odnawialny w koncie?

Data publikacji: 2019.11.04 godz. 12:41
OCENA
5.0/5

Klient może zaciągnąć kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na dowolne cele. Taki kredyt może przyjąć formę m.in. karty kredytowej czy kredytu odnawialnego w koncie osobistym. Które z tych rozwiązań jest lepsze dla klienta?

Fot: Który kredyt odnawialny wybrać?

Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie, które może pozwolić na korzystanie z bezpłatnego limitu kredytowego w okresie bezodsetkowym. Zaletą kredytu odnawialnego jest z kolei wysoka dostępność środków, automatyczna spłata oraz niższe koszty ponoszone przez klienta przy długofalowej spłacie zobowiązania. 

Kredyt w ramach karty kredytowej
Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, wydawanej na wniosek klienta przez bank, ale tylko przy pozytywnej weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej. Bank wylicza, czy potencjalnego kredytobiorcę stać na zaciągnięcie takiego kredytu oraz jaki limit można mu udostępnić w ramach karty kredytowej.
Pod względem fizycznym karta kredytowa, czyli w rzeczywistości kawałek plastiku opatrzony logo instytucji wydającej kartę (Visa lub MasterCard) oraz logo banku, a także danymi klienta i numerem karty, jest nośnikiem kredytu udzielanego przez bank. Kredyt ten może być przeznaczony na dowolny cel.
W zależności od karty, maksymalna kwota kredytu zwykle nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale z limitu tego można korzystać wielokrotnie, jeśli wcześniejsze zadłużenie zostanie spłacone. Zasadniczo karta przyznawana jest na 12 miesięcy z możliwością jej wznowienia.
Najbardziej istotne z punktu widzenia kredytobiorcy są koszty związane z kartą kredytową. Klient uiszcza opłatę związaną z wydaniem i posiadaniem karty, a jeśli skorzysta z limitu karty kredytowej i nie spłaci zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym trwającym zwykle 56 dni, to wówczas bank naliczy odsetki od wykorzystanej kwoty kredytu, według zmiennego oprocentowania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Na czym polega limit w koncie osobistym?
Wygodną formą kredytu dla posiadaczy kont osobistych będzie kredyt odnawialny w koncie, nazywany również linią kredytową lub limitem w koncie. W celu uzyskania takiego kredytu, trzeba mieć konto w danym banku i złożyć wniosek o jego przyznanie. Bank przeliczy na podstawie wpływów na konto osobiste klienta jego zdolność kredytową, sprawdzi historię kredytowania w BIK, a na koniec wyda decyzję kredytową. Jeśli będzie pozytywna, kredyt w formie linii na koncie bankowym zostanie przyznany i będzie można go wykorzystać na cele dowolne. Z reguły limit przyznawany jest na 12 kolejnych miesięcy.
Z limitu w koncie można korzystać dopiero po spożytkowaniu wszystkich środków należących do klienta i zapisanych na koncie. Klient ponosi koszty w związku z linią kredytową w postaci:

  • prowizji od udzielenia i prolongaty kredytu,
  • odsetek naliczanych dopiero od wykorzystanej kwoty kredytu - są one pobierane automatycznie z konta osobistego, a oprocentowanie zwykle jest zmienne,
  • opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Limit kredytowy w koncie można wykorzystywać wielokrotnie, po spłacie wcześniejszego zadłużenia. Każda wpłata na rachunek osobisty z limitem kredytowym powoduje spłatę części zobowiązania kredytowego.

Co wybrać? Kredyt odnawialny czy karta kredytowa?
W przypadku limitu kredytowego i karty kredytowej to produkty sprawdzające się w przypadku klientów, którzy potrzebują doraźnej pomocy finansowej i chcą ją sobie zapewnić wcześniej, zapobiegając powstaniu deficytu budżetu domowego. Karta kredytowa będzie lepszym rozwiązaniem dla aktywnych klientów, którzy często dokonują płatności bezgotówkowych. Pozwoli im to na uniknięcie opłaty za posiadanie dodatkowej karty w portfelu. Karta daje też możliwość bezpłatnego korzystania z kredytu, dzięki spłacie zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym. Kredyt w karcie kredytowej jest generalnie droższym rozwiązaniem niż limit w koncie, jeśli klient spłaca go dłużej niż tylko w okresie bezodsetkowym. Karta kredytowa wymaga też od klienta samokontroli w dokonywaniu spłat, a przy limicie kredytowym są one realizowane automatycznie przy każdej wpłacie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »