A A A
drukuj

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

Data publikacji: 2019.02.26 godz. 16:25
OCENA
5.0/5

Pieniądze z banku można pożyczyć na wiele różnych sposobów. Instytucje kredytujące oferują kredyty celowe i zobowiązania, z których można swobodnie korzystać, bez ingerencji banku. Sprawdźmy, czy lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy czy kartę kredytową? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla kredytobiorcy?

Fot: Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy - co lepsze?

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pieniędzy na dłuższy czas i chcą spłacić zobowiązanie w przystępnych ratach. Z kolei karta kredytowa może być finansowym kołem ratunkowym. 

Produkty kredytowe bez określonego celu kredytowania
Zarówno w przypadku zaciągania w banku kredytu gotówkowego, jak i korzystaniu z karty kredytowej, kredytodawca nie pyta, na jaki cel przeznaczone będą pieniądze z takiego zobowiązania. Kredyt gotówkowy jest podstawowym kredytem w polskich bankach, który wypłacany jest do rąk własnych klienta lub w formie bezgotówkowej, na konto kredytobiorcy.
Z kolei karta kredytowa jest specyficznym rodzajem kredytu udzielanego w formie karty płatniczej. Można korzystać z pieniędzy banku przy płaceniu w sklepach i punktach usługowych, ale również karta pozwala na wypłaty pieniędzy z bankomatów, choć takie operacje pociągają za sobą zwykle wysokie koszty naliczanych opłat.
W obu przypadkach banki udzielają kredytu dopiero po przeprowadzeniu procesu kredytowego, który obejmuje weryfikację zdolności kredytowej i historii kredytowania klienta w BIK - Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna ocena klienta pozwala na udzielenie mu kredytu - na karcie lub w formie kredytu gotówkowego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kiedy warto wybrać kartę kredytową?
Kredytobiorca może zdecydować się na kartę kredytową, kiedy chce mieć zabezpieczenie finansowe na wszelki wypadek. Wcale nie jest powiedziane, że musi wykorzystać w okresie kredytowania (zwykle w ciągu roku) pieniądze udostępnione mu przez bank. Może je potraktować jako tzw. poduszkę finansową.
Atutem karty kredytowej jest to, że klient zawsze ma pieniądze banku do swojej swobodnej dyspozycji, a odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty wykorzystanego kredytu po tzw. okresie bezodsetkowym. Okres ten składa się z okresu rozliczeniowego oraz okresu, w którym klient powinien spłacić powstałe na karcie zadłużenie. W efekcie można korzystać z karty kredytowej przez łącznie około 55-57 dni, bez ponoszenia z tego tytułu kosztów odsetek.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kredyt gotówkowy - kiedy zaciągnąć?
Wiedząc już, w jakich sytuacjach karta kredytowa jest dla kredytobiorcy dobrym rozwiązaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na kredyt gotówkowy. To rozwiązanie dla klientów, którzy chcą mieć na koncie pieniądze z kredytu i móc je wypłacić w gotówce, a nie tylko płacić środkami bankowymi w sklepach i punktach usługowych. Kredyt gotówkowy spłaca się w ratach miesięcznych, a klient otrzymuje pełną kwotę kredytu od razu po podpisaniu umowy kredytowej.
Karta kredytowa jest zwykle droższa od kredytu gotówkowego, jeśli wykorzystuje się ją poza okresem bezodsetkowym, czyli nie spłaca w takim terminie powstałego zadłużenia. W przypadku, gdy kredyt ma być spożytkowany w całości, a klient będzie oddawał bankowi pieniądze w dłuższym czasie niż wskazane średnio 56 dni, to lepiej wybrać kredyt gotówkowy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »