A A A
drukuj

Jak aktywować kartę do konta i nadać jej PIN?

Data publikacji: 2019.07.17 godz. 15:52
OCENA
5,0/5

Karty płatnicze wydawane do kont osobistych, tak zwane karty debetowe, mają określony okres ważności. Zanim upłynie, należy aktywować kolejną kartę, którą bank przysyła najczęściej do klienta pocztą. Jak wygląda aktywacja i kiedy można nadać swój indywidualny numer PIN do karty?

Fot: Jak aktywować kartę do konta i nadać jej PIN?

Kartę do konta można aktywować online - za pośrednictwem bankowości internetowej lub bankowości mobilnej. Można to zrobić w placówce banku, a czasem także przez telefon. Najczęściej kod PIN nadaje się w ten sam sposób. 

Jak działa karta debetowa?
Według danych zgromadzonych z 17 różnych banków, na koniec 2018 roku banki uniwersalne obsługiwały ponad 27 mln kart debetowych. To zdecydowanie więcej niż kart kredytowych. Karta płatnicza pozwala na płacenie za transakcje dokonywane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Umożliwia wygodną wypłatę gotówki z bankomatu, ale zanim zaczniemy z niej korzystać, konieczna jest jej aktywacja i nadanie numeru PIN.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Nieaktywna karta trafia do klienta
Standardem w instytucjach bankowych, które oferują konta osobiste i karty płatnicze do takich rachunków, jest wysyłanie klientom nowych kart pocztą. Karta zasadniczo trafia do klienta nieaktywna, ze względów bezpieczeństwa. Nie można z niej korzystać do czasu aktywacji. W liście, który wysyłany jest klientowi z banku wraz z kartą płatniczą, powinny znaleźć się wszelkie instrukcje dotyczące aktywacji.

Jak aktywuje się kartę?
Właściwie każdy bank może mieć nieco inne procedury aktywowania karty. Najczęściej można tego dokonać za pomocą:

  • bankowości internetowej,
  • bankowości mobilnej,
  • placówki stacjonarnej,
  • telefonu,
  • bankomatu.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Najczęściej klienci korzystają z aktywacji karty za pomocą swojej bankowości internetowej lub podczas pierwszej transakcji z użyciem numeru PIN w bankomacie. Aktywacja w systemie bankowości internetowej jest właściwie intuicyjna. Po zalogowaniu się na swoje konto należy wybrać sekcję, w której wymienione są karty płatnicze i kliknąć „aktywuj” lub „aktywacja” przy karcie o właściwym numerze. Po zweryfikowaniu danych i zatwierdzeniu aktywacji, należy wpisać hasło SMS-owe lub jednorazowe z wydanej do konta listy haseł, a karta zostanie aktywowana. Na tym etapie można też nadać indywidualny numer PIN karty.
Jeśli dopuszczalna jest przez nasz bank aktywacja podczas transakcji terminalu lub w bankomacie, klienci mogą jej dokonać po uprzednim wciśnięciu „aktywuj kartę” w bankowości online lub mobilnej. Zdarza się, że w terminalu czterokrotnie trzeba wpisać PIN do karty debetowej.
Obecnie bardzo rzadko zdarza się, aby PIN do karty płatniczej był wysyłany w liście wraz z kartą lub osobno. Niegdyś było to standardem, a banki korzystały ze specjalnych, utajnionych kart. Większość banków daje klientom możliwość samodzielnego ustalenia kodu PIN do karty za pośrednictwem bankowości elektronicznej, mobilnej lub przez telefon.

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »