A A A
drukuj

Jak wygląda przewalutowanie sum przy płatności kartą za granicą?

Data publikacji: 2019.06.17 godz. 11:49
OCENA
5.0/5

Za granicą podczas podróży w celach turystycznych, towarzyskich czy biznesowych, większość z nas posługuje się przy płatnościach gotówką. Boimy się bowiem płacić kartą płatniczą wydaną do naszego konta, z uwagi na koszty przewalutowania. Sprawdźmy jednak, czy mamy rzeczywiście powody do obaw?

Fot: Płatności zagraniczne - przewalutowanie

Opłata za przewalutowanie, koszty spreadu oraz prowizja za płatności zagraniczne - takich kosztów można spodziewać się, kiedy płacimy kartą za granicą. Można ich uniknąć, zakładając konto walutowe i uzyskując do niego kartę. 

Płatność kartą w sklepach za granicą
Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sklepach czy w punktach usługowych płacimy bezgotówkowo, z wykorzystaniem karty płatniczej. W rękach Polaków na koniec IV kwartału 2018 roku znajdowało się ponad 41 mln kart. Zdecydowana większość to karty debetowe wydane do konta prowadzonego w złotówkach. Płatności taką kartą poza granicami Polski mogą wiązać się z naliczeniem przez bank dodatkowych opłat. Będą one niższe lub nie będzie ich wcale, jeśli zapłacimy kartą wydaną do konta walutowego.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jakie dodatkowe opłaty pobierają banki?
Jeśli znajdujemy się w tej sytuacji, że nie mamy konta walutowego i chcemy płacić kartą debetową wydaną do konta w złotówkach za granicą, musimy liczyć się z obciążeniem naszego rachunku opłatami z tytułu dokonania transakcji w walutach obcych. Pobierane są przy tym przez polskie banki trzy rodzaje opłat:

  • spread - różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty; to zysk banku na rozliczeniach walutowych i w zależności od instytucji i waluty, w jakiej dokonywana jest transakcja, może wynieść od 3 do 10 proc. kwoty płatności;
  • koszty przeliczenia waluty transakcji na walutę rozliczeniową karty;
  • prowizja za przewalutowanie - opłata za przeliczenie sumy płatności z waluty obcej na złotówki.

Musimy zwrócić przy tym uwagę na fakt, że każda karta ma swoją walutę rozliczeniową. W transakcjach zagranicznych oprócz waluty rachunku istotna jest również waluta rozliczeniowa karty. Ustalana jest ona między bankiem a daną organizacją płatniczą. Jeśli właściciel karty płaci w obcej walucie za granicą, najpierw bank przelicza wymaganą kwotę na walutę rozliczeniową karty po kursie organizacji płatniczej. Następnie dokonuje przeliczenia na walutę rachunku po kursie banku, dlatego często może nastąpić podwójne przewalutowanie, wiążące się z poniesieniem przez klienta wysokich kosztów.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Samo przeliczenie transakcji na złote przez banki to nie wszystko, możliwa jest też prowizja za przewalutowanie transakcji zagranicznej.

Jak zaoszczędzić?
W przypadku, gdy dużo podróżujemy i przebywamy często za granicą, dobrym rozwiązaniem będzie założenie karty do kont walutowych. Unikniemy wówczas ponoszenia kosztów przewalutowań, prowizji czy spreadów. Mając konto w euro, można wygodnie płacić kartą wydaną do rachunku w sklepach i punktach usługowych w całej strefie euro.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »