A A A
drukuj

O bezpieczeństwie kart paypass

Data publikacji: 2018.07.13 godz. 09:59
OCENA
5.0/5

Na koniec II kwartału 2017 roku w rękach Polaków znajdowało się aż 37,76 mln kart płatniczych, jak informował Związek Banków Polskich. Kartami płacimy przy okazji zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych, jak i w punktach usługowych. Większość kart w Polsce ma już funkcję zbliżeniową. To karty paypass pozwalające na natychmiastową finalizację transakcji po przyłożeniu plastiku do terminala płatniczego. Czy takie karty są bezpieczne?

Fot: Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych.

Karty paypass, czyli karty wykorzystujące płatności zbliżeniowe są bardzo popularne w Polsce. Dzięki limitom transakcji - kwotowym i ilościowym, zasadniczo pozostają one bezpiecznym środkiem płatniczym. 

Polska liderem płatności zbliżeniowych
Jedna z czołowych organizacji wydających karty płatnicze - Mastercard, w 2017 roku opracowała wyniki badania pt „Masterindex - ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”. Raport ten wskazał, że Polska jest europejskim liderem pod względem popularności wśród konsumentów płatności zbliżeniowych. Co czwarty klient płaci zbliżeniowo codziennie lub prawie codziennie (23 proc.). To ponad 3-krotnie więcej niż średnia europejska. Aż 40 proc. Polaków biorących udział w badaniu płaci zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Czy jednak jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie związane są z wykorzystaniem kart paypass - z funkcją zbliżeniową? A może karty te są na tyle bezpieczne, że nie ma się czego bać? Jakie zabezpieczenia stosują przy tym wydawcy kart?

Bezpieczeństwo kart paypass
Karty paypass są wygodne w użyciu ponieważ pozwalają na szybkie płacenie za zakupy, bez konieczności wpisywania numeru PIN na terminalu lub podpisywania specjalnego paragonu. Stwarza to jednak niebezpieczeństwo. Jeśli karta zostanie nam skradziona lub ją zgubimy i trafi w niepowołane ręce, osoba trzecia bez problemu będzie mogła dokonać płatności.
Ograniczeniem jest kwota pojedynczej transakcji, która może wynosić nie więcej niż 50 zł. Powyżej tego pułapu konieczne jest podanie kodu PIN do autoryzacji transakcji. Część banków wprowadziło też ograniczenie liczby transakcji bezstykowych kartami paypass dziennie - np. maksymalnie 5 transakcji na łączną kwotę 200 zł. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że złodziej w jednej chwili opróżni nasze konto ze wszystkich zgromadzonych na nim środków. Najlepiej zastrzec jednak kartę, jeśli tylko zauważymy, że zginęła. Istnieje bowiem ryzyko, że kartą uda się jednak dokonać większej liczby transakcji, w trybie offline, który nie wymaga połączenia z bankiem i jego potwierdzenia.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
W ostateczności karty paypass można nosić w specjalnym etui, które będzie chroniło je przed ryzykiem zeskanowania przez urządzenie przenośne hakera. Nie będzie mógł więc posłużyć się ją przy płaceniu w sklepach lub w punktach usługowych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus